Bodrum Ceza Avukatı

Bodrum Ceza Avukatı

Suça ilişkin davranışların yapısını inceleyen ve maddi ya da manevi yaptırımlarını ele alan Ceza Hukuku alanında çalışan avukatlar ceza avukatı olarak adlandırılır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, Türkiye’de avukatlık mesleğinde belli bir uzmanlık alanına dair bir sıfat alınmıyor. Aslında avukatlık mesleğinde branşlaşma olmadığı için genellikle halk ağzında ceza avukatı ya da başka bir alanda çalışıyorsa örneğin boşanma avukatı gibi ifadeler kullanılmaktadır. Yani boşanma avukatı denildiğinde, o avukat cezadan dava alamaz ya da ticaretle ilgili duruşmalara giremez gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle aslında alanında uzmanlaşmış bir avukat ile çalışmak isteyenler özellikle ceza avukatı aradığını söylemektedir. Burada esas konu deneyim ve bilgide bitmektedir. Ülkemizde her avukat her konuda dava alabilir. Ancak tercih ettiği belli bir alan varsa, kendisini belli bir alanda uzmanlaştırmışsa o alanla anılır.

Peki, ceza avukatı kimdir? Ceza avukatı, Türk Ceza Kanunu’na ve yönetmeliklere hakim olan avukattır. Eğer ki soruşturma başlatılmışsa müvekkiliyle birlikte karakolda ve hakim karşısında olabilir. Bodrum ceza avukatı arayışında olanlar için Bodrum’da Avukat Mert Çelik’in yürüttüğü faaliyetler hakkında fikir sahibi olmanız adına sizleri daha detaylı bilgilendireceğiz. Bodrum ceza avukatı ihtiyacınız her ne konuda olursa olsun, babası Avukat Nurettin Çelik ile birlikte çalışmaya devam eden Avukat Mert Çelik’ten danışmanlık alabilirsiniz.

Bodrum ceza avukatı talebi olanlar için öncelikle Ceza Hukuku hakkında bilgiler vereceğiz. Ceza Hukuku genel ve özel ceza hukuku olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Genel ceza hukukunun konusu nedir diye bakacak olursak, suçu ortadan kaldıran sebepler ile cezayı azaltan ve ortadan kaldıran nedenleri içerdiğini görmekteyiz. Özel ceza hukukunda ise suç olarak ifade edilebilecek eylemlerin hangileri olduğu, suçların kapsam ve sınırları, birbirlerinden farklı yönleri ile bu suçlara öngörülen cezalar yer alır. Bu doğrultuda Bodrum ceza avukatı olarak davalarınızda size yardımcı olması adına bir avukat arayışınız olduğunda aklınıza gelen tüm sorulara cevap verebilmek için çalışıyoruz. Bodrum ceza avukatı ihtiyacınız doğrultusunda bizlerden danışmanlık aldığınızda, ceza davalarınıza giriyor, soruşturmalarda hakkınızı savunuyor ve mahkeme ile ilgili işlemleri takip edip savunma görevini gerçekleştiriyoruz. Bodrum ceza avukatı arayışınızda ceza avukatlarının hangi davalara baktığını merak edebilir ve araştırabilirsiniz.

Bir ceza avukatı hangi davalara bakar? Bu sorunun cevabı çok fazla durumu içerebilir. Ceza avukatına dair genel hatlarıyla bir anlatım yapacak olursak; Türk Ceza Kanunu’nda olan birçok suça hakim olan avukattır. Ancak ceza avukatı olarak görev alanlar genellikle aşağıdaki durumlarda mahkemede savunma yapmak üzere çalışırlar:

 • Hırsızlık
 • Can Kaybı
 • Dolandırıcılık
 • Tehdit
 • Çete kurma
 • Kasten yaralama
 • Cinsel taciz ve cinsel saldırı

Bu hukuksal durumların dışında birçok konuda ceza avukatları davalara bakmaktadır. Avukat Mert Çelik, Bodrum ceza avukatı talebiniz doğrultusunda size dava sürecinizde yardımcı olacak bir danışmanlık istediğinizde ağır ceza(en ağır yaptırıma sahip olan suçların görüldüğü mahkeme), sulh ve asli ceza mahkemelerinde görülen davaların tümüne bakmaktadır.

Bodrum Ceza Mahkemesi

Ceza hukukuna aykırı olan davranışların sergilenmesi sonucu ortaya çıkan suçlarda ceza avukatı araştırılır. Kişi, yaşadığı ilde sorumlu olarak ceza davalarında ağırlıklı şekilde çalışmış bir avukat ile iletişime geçtiğinde, aynı ilde olmaları avantaj sağlayacaktır. Müvekkil açısından avantaj taşıyacak bu durum nedeniyle insanlar genellikle aramalarını bu şekilde yapmaktadır. Bu açıdan Bodrum ceza avukatı da, buna yönelik yapılan aramalardandır. Bodrum ceza avukatı burada görülen ceza davalarında sorumlu olacak kişidir.

Peki, ceza avukatı mahkemelerde hangi süreçleri yönetir? Ceza mahkemelerinin işleyişi nasıldır? Bodrum ceza mahkemesi gibi ceza mahkemelerinde dava sürecinde işleyiş nasıldır merak edenler için biraz bu konuyu detaylandırmak istiyoruz.

Ceza sistemi, sosyal kontrolü sağlayabilmek, caydırma ile suçu önlemeye çalışmak ve suç oranını azaltmak gibi konularda gereklidir. Ceza avukatı, bu kontrol sağlanamayıp ortaya bir suç çıktığında devreye giren kişidir. Ceza mahkemeleri de, ceza vermeyi doğuran suçların işlenmesi durumunda bu suçların görüldüğü mahkemelerdir. İlgilendiği dava konularına göre birçok alt başlığa ayrılır. Bunlar:

 • Asliye Ceza Mahkemesi
 • Çocuk Mahkemesi
 • Ağır Ceza Mahkemesi
 • İnfaz Hâkimliği

Bir suça maruz kalırsanız, Cumhuriyet savcısının yürüttüğü soruşturma ile toplanan deliller, suçun işlenmesine yönelik yeterli şüpheyi barındırıyor ise Cumhuriyet savcısı tarafından bir iddianame düzenlenir. Görevli ve yetkili mahkeme bu iddianameyi kabul ettiğinde, soruşturma aşaması (ki buna savcılık denir) biter ve kovuşturma aşaması (yani mahkeme) başlamış olur. Mahkeme tarafından bir duruşma gününü belirlenir. Duruşmada olması gereken kişiler çağrılarak beyanınızın alınmasına karar verildiği takdirde duruşma günü ile birlikte duruşma saatini de size bildiren çağrı kağıdı adresinize teslim edilecektir. Çağrı gelmesine rağmen gitmemeniz durumunda hakkınızda zorla getirme kararı verilebileceğini unutmayın. Beyanınız istendiği zaman yaşadığınız durumu her ne olursa olsun, ayrıntılı ve herkesin anlayabileceği şekilde, olduğu haliyle anlatmanız gerekmektedir. Delilleriniz veya olaya dair tanıklarınız bulunuyorsa bunları bildirmeniz sizin için önemlidir. Bu noktada seçtiğiniz ceza avukatı da sizin için daha etkili bir dava süreci yönetebilecektir.

Mağdur ile şikayetçinin mahkeme aşamasında sahip olduğu haklardan biri tutanak ve belgelerden örnek isteyebilmektir. Bir diğer hak, vekilin olmaması halinde, cinsel saldırı suçu ve alt sınırı beş yılı geçen hapis cezasını gerektiren suçlar için, barodan avukat talebi yapabilmenizdir. Mahkemece toplanmış olan delillerin değerlendirilmeye alınmasının ardından sanık için öngörülen ceza da verilebilir, beraat kararı da verilebilir.

Bodrum ceza avukatı olarak arama yaptığınızda, dava sürecinizde beraber ilerlemek için danışmanlık hizmeti alma konusunda tercih edebileceğiniz ve Bodrum’da faaliyet yürüten Avukat Mert Çelik, müvekkillerine ve danışanlarına, gereken hukuki yardımı sunmaktadır. Avukatlık mesleğinin kendisine vermiş olduğu yetki ve sorumluluk ile beraber, aldığı davaları müvekkillerinin faydasına göre sonuçlandırma noktasında titizlikle çalışan Avukat Mert Çelik, Bodrum ceza mahkemesi süreçlerinizde sizlerin her konuda yanında olarak davayı kazanmanız için faaliyet gösterir. Her ilçede olabileceği gibi Bodrum avukat araştırması yaptığınızda da aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını aşağıdaki bağlantıda yer alan içeriğimizi okuyarak da bulabilirsiniz.