Bodrum Boşanma Avukatı

Bodrum Boşanma Avukatı

Gün geçtikçe boşanma davalarındaki artış herkesin dikkatini çekmektedir. Daha önceki yıllarda boşanma oranları şimdikine göre çok daha düşüktü. Günümüzde artan geçimsizlik, insanların birbirine daha fazla tahammülsüz olmaya başlaması, hayat koşullarının zorlaşmasıyla tarafların birbirini anlama becerilerinin azalması gibi birçok nedenden ötürü boşanma oranlarında artış gözlemleniyor. Özellikle pandemi gibi daha önce deneyimlemediğimiz zor bir süreci uzun zamandır yaşıyor oluşumuz da boşanma davalarının artmasının  bir nedeni olarak görülebilir. Boşanma kararı veren çiftlerin boşanma avukatı arayışı onları daha detaylı bir beklentiye götürür. Bu noktada boşanma avukatı ücreti de kişilerin karar verme mekanizmalarını etkilemektedir. Bodrum boşanma avukatı aramalarının sık gerçekleştirildiği ilçelerimizden olduğu için sizlere özverili bir hizmet sunuyoruz.

Boşanma avukatı arayanlardan edinilen bilgilere göre boşanma davalarının sebepleri genellikle şiddet (psikolojik veya fiziksel), geçimsizlik, yeterli ilgiyi görememe, düzgün iletişim kuramama, güven problemleri, kişisel hayata saygı duymama, fikir ayrılıkları, sık yaşanan tartışmalar, maddiyat ile ilgili konular, çocukların sorumluluklarını eşit bir şekilde üstlenememek gibi nedenler olarak karşımıza çıkıyor. Böyle problemler yaşayan çiftler boşanma kararı verdiklerinde boşanma avukatı arayışına giriyorlar. Bunların yanı sıra boşanma davası avukatları aracılığıyla edinilen bilgilere göre pek çok farklı boşanma nedeni de ortaya çıkabiliyor. Bodrum boşanma avukatı aramanızın ardından bizlere ulaştığınız takdirde sizin boşanma sebeplerinizi dinleyerek en doğru yönlendirmeyi gerçekleştiriyoruz.

Boşanma davalarında taraflar bir anlaşmaya vardılarsa ve talepler konusunda bir anlaşmazlık yaşanmıyorsa anlaşmalı boşanma davasına başvurabiliyorlar. Bu şekilde boşanma avukatı ile yapılan  görüşmeler sonucunda kısa bir sürede ve kolay bir şekilde boşanma davaları sonuçlanabiliyor. Şunu unutmamak gerekir ki, anlaşmalı boşanma davasının hayata geçirilebilmesi için her iki tarafın ortak bir karar alması gerekmektedir. Taraflar arasında beklenti ve talepler karşılanıyorsa, ikisi de aynı beyanda bulunuyorsa, boşanma avukatı ile izleyecekleri dava sürecinde kolaylıkla boşanabilirler. Her iki taraf da anlaşmalı boşanmak istediklerini bizzat hakim karşısında beyan eder ve hakim de onaylarsa boşanma işlemi gerçekleşmiş oluyor. Aksi takdirde taraflar anlaşamadığı zaman normal boşanma davaları ile süreç devam eder. Bu durumda, taraflardan biri boşanmak istemiyorsa, hak iddia eden tarafın şahidi olduğu zaman, dava onun lehine dönecektir. Şahit kullanılmak istendiğinde mahkemeye boşanma davası başvurusunda bulunulurken dosyaya şahitler de eklenmelidir. Boşanma avukatı tarafından sık sık karşılaşılan aldatma gibi durumlar yaşanmış davalarda genellikle şahitlerin bulunduğunu görmekteyiz.

Boşanma avukatı ile yapılan görüşmeler sonucu, taraflar arasında anlaşmalı boşanma koşulları sağlanmadıysa ve normal boşanma davası açılacaksa, çocuk olması durumunda iki tarafın da velayeti istediği davalar yaşanabiliyor. Bu durumda tarafların çocukları da mahkemede hakim tarafından bizzat dinleniyor. Çocukları dinleyen ve bazı sorular soran hakim buna göre bir karara varabilir ya da bazı durumlarda davaların ertelenmesi söz konusu olabilir. Davaların ertelenmesi genellikle şu sebeplerden yaşanmaktadır:

  • Velayet konusunda anlaşılamaması
  • Yeterli delil olmaması
  • Fikir ve ağız birliğine varılamaması gibi sebepler

Böyle süreçlerde ise hakim tarafından belirlenen yeni dava tarihine kadar çiftler boşanmış sayılmaz. Bizden, Bodrum boşanma avukatı arayışınızda tüm hukuki sorularınız ve yaşadığınız problemler için daha detaylı bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Boşanma davası anlaşmalı olarak açılmaz ise bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Taraflar genellikle nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda sorun yaşayabilmektedir. Gerek boşanma davalarında ortaya çıkan bu tarz sorunlar, gerek belge süreçleri, gerekse ücretler gibi konular boşanma sürecinde tarafların maddi ve manevi yıpranmalarına neden olabilir. Bu noktada boşanma avukatı ile süreci ilerletmek ve her konuda destek almak bu yıpranmaları en aza indirmek konusunda çok önemlidir. Bizler bunun için varız. Sizler için boşanma avukatı veya ceza avukatı gibi hukuk alanının tüm dallarında sunduğumuz hizmette müvekkil odaklı çalışmaktayız.

Boşanma Davasında Barodan Avukat Talebi

Evlilik birliğinin temelinin sarsılmış olduğunu öne sürerek boşanma kararı veren eşler, uygun boşanma avukatı ile bu süreci en az yıpranmayla tamamlamak ister. Boşanma davası avukatları, müvekkili her konuda bilgilendirerek doğru yönlendirmeler sağlar. Boşanma kararı veren ve mahkeme ile avukat masraflarını karşılayabilecek ekonomik güce sahip olmayan eşler, boşanma davasında barodan avukat talebi yapabilmektedir. Ancak bunun bazı koşulları bulunur. Tarafların adli yardıma ihtiyacı varsa bulunduğu ilin barosuna veya adliyesine giderek, örneğin Bodrum boşanma avukatı arayanların orada bulunan baro veya adliyeye giderek, adli yardım talebinde bulunmaları gerekmektedir. Bu talebi gerçekleştiren ve maddi durumunun dava masraflarını karşılamaya yetmediğini belgelerle ibraz edebilen kişilere, baro tarafından bir avukat atanır. Ancak kişi avukatı seçme hakkına sahip değildir. Sadece avukat ile mahkeme harç ve giderleri Devlet tarafından ödenmiş olur. Bu gibi birçok konuda detaylı bilgiyi bizden öğrenebilirsiniz.